We never sell your data to third parties
Leeson 096050.00 0.33 HP, 85 RPM single-phase AC gearmotor with 42Y NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/230V at 60 Hz with Class F insulation. Parallel shaft gearmotor for continuous duty industrial applications.
MODEL 096050.00
$835.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
7.2/3.6
Design code
N
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Enclosure
TEFC
Frame
42Y
Frame Length
7.5
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.33
Insulation Class
F
KVA code
M
KW
0.25
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6201
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
RPM
85
Service factor
1
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.625
Shaft type
Parallel
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
115/230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 096050.00
UPC: 691720255322 | UNSPSC: 20101617 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gearmotors > Offset Parallel Shaft Gearmotors > Helical Offset Gearmotors
LEESON Gear Motor, Parallel Shaft Continuous Duty, Series: PE350, 115/230 VAC, 7.2/3.6 A Full Load Amperage, 0.33 hp, 60 Hz, 1, 85 rpm Maximum, 3/4 in Shaft Dia, 1-5/8 in Shaft Length, Reversible, 218 in-lb, Permanent Split Capacitor Motor, Ball Bearing, 300 lb Overhung Load, Special Mount, 40 deg C Ambient, Class F Insulation, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), Die Cast Aluminum Housing, 14.57 in L
Features:
- Rugged die cast aluminum gear housing for maximum gear and bearing support
- Precision machined gearing and hardened for maximum load capability
- All gearing designed and rated to AGMA class 9 standards and to withstand momentary shock overload of 200%
- Oversized output bearings for greater overhung load capacity and long life
- High carbon alloy output shaft provides maximum strength and rigidity
- All needle bearing journals are precision ground after heat treating to provide maximum fit and finish
- Heavy duty industrial oil seals keep lubricant in and dirt out
- Gears and bearings are splash lubricated with permanent, heavy duty gear oil
- Run capacitor supplied at no additional cost for single phase designs
- Overhung load capacities shown are at center of output shaft
- These gear motors are designed for mounting at any angle
- Sub-fractional horsepower AC motors
Specs:
| Series | PE350 |
|---|---|
| Type | Parallel Shaft Continuous Duty |
| Maximum Speed | 85 rpm |
| Dimensions | 14.57 in L |
| Shaft Length | 1-5/8 in |
| Voltage Rating | 115/230 VAC |
| Mounting Type | Special |
| Insulation Type | Class F |
| Motor Type | Permanent Split Capacitor |
| Rotation Type | Reversible |
| Housing Material | Die Cast Aluminum |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C Ambient |
| Bearing Type | Ball |
| Horsepower | 0.33 hp |
| Shaft Diameter | 3/4 in |
| Phase | 1 |
| Torque Rating | 218 in-lb |
| Full Load Amperage | 7.2/3.6 A |
| Overhung Load | 300 lb |
Certifications/Standards:
AGMA Class 9 | CSA Certified | UL Listed
1 Year
Brand
Leeson
Model
096001.00
Brand
Leeson
Model
096014.00
Brand
Leeson
Model
096065.00
Brand
Leeson
Model
096066.00
Brand
Leeson
Model
096067.00
Brand
Leeson
Model
096068.00
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456050 |
| Brand | Browning |
| Model | OTN 36 37 ADPTR RING 700 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-456588 |
| Brand | United Abrasives |
| Model | 42008 |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLS560B5W |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/