We never sell your data to third parties
Leeson 096065.00 0.17 HP, 9 RPM three-phase AC gearmotor with a 42Y NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with Class F insulation and continuous duty. Parallel shaft design for low-speed, high-torque industrial applications. Shaft diameter 0.750 in, shaft length 1.625 in.
MODEL 096065.00
$704.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.0/0.50
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Enclosure
TEFC
Frame
42Y
Frame Length
6
Frequency
60
Height
10.88
HP
0.17
Insulation Class
F
KVA code
N
KW
0.12
Length
19.5
Opp. Drive End Bearing Size
6201
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
55
RPM
9
Service factor
1
Shaft Diameter
0.750
Shaft Length
1.625
Shaft type
Parallel
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 096065.00
UPC: 691720346457 | UNSPSC: 20101617 | GTIN:
Gear Reducers & Gearmotors > Gearmotors > Inline Parallel Shaft Gearmotors > Helical Inline Gearmotors
LEESON AC Gearmotor, Continuous Duty Parallel Shaft, Series: PE350, 208/230/460 VAC, 1/0.5 A Full Load Amperage, 0.167 hp, 60 Hz Frequency, 3 ph, 9 rpm Maximum, 3/4 in Shaft Diameter, 3/8 in Shaft Length, Reconnect Rotation, 341 in-lb Torque, 180:1 Gear Ratio, PE353-42 Gear, 327 lb Overhung Load, Class F4 Insulation, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, Cast Iron/Aluminum/Steel Housing Material, 12.57 in L x 5.16 in W x 5.57 in H Dimensions
Specs:
| Series | PE350 |
|---|---|
| Type | Continuous Duty Parallel Shaft |
| Maximum Speed | 9 rpm |
| Dimensions | 12.57 in L x 5.16 in W x 5.57 in H |
| Shaft Length | 3/8 in |
| Voltage Rating | 208/230/460 VAC |
| Insulation Type | Class F4 |
| Rotation Type | Reconnect |
| Housing Material | Cast Iron/Aluminum/Steel |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Gear Ratio | 180:1 |
| Horsepower | 0.167 hp |
| Shaft Diameter | 3/4 in |
| Phase | 3 |
| Torque Rating | 341 in-lb |
| Gear Type | PE353-42 |
| Full Load Amperage | 1/0.5 A |
| Overhung Load | 327 lb |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreBrand
Leeson
Model
096001.00
Brand
Leeson
Model
096050.00
Brand
Leeson
Model
096014.00
Brand
Leeson
Model
096066.00
Brand
Leeson
Model
096067.00
Brand
Leeson
Model
096068.00
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23311104055 |
| Brand | PT Coupling |
| Model | 90000040 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-830072 |
| Brand | FK Bearing |
| Model | COMH24T |
SKU: 2526013
Great price and fast shipping.
Motor came well packed in double boxing. And arrived earlier than promised. Great vendor. I purchased this motor for a 2 x 72 belt grinder that I am building.
Read moreSKU: 2525011
Product fine shipping not so much
The Leeson motor was fine and worked as it should. The shipping however had alot to be desired. I know the product was coming from the Allentown warehouse which is about a 35 min drive but still took 4 days to get here and when it arrived the box was trashed. I know this is not your fault and is more of a FedEx issue but something to be aware of.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/