We never sell your data to third parties
Baldor ECP82334T-4 is a 20 HP, 1765 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 256T frame (6.25-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, this IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 460V at 60 Hz. It includes cast iron construction, Inpro shaft seals, and carries a 5-year warranty.
MODEL ECP82334T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,860.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256T
Frame Material
Iron
HP
20
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
IP Rating
IP56
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
366
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
24.78 in
Phase
3
Power Factor
87
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Output | 20 HP |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 4 |
| Specification Number | 09G944Y946G1 |
| Frame | 256T |
| Weight | 350. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0960M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | S |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 787462 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0960M |
| Elec. Spec | 09WGY946 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | OZARK |
| Mech. Spec | 09G944 |
| Layout | 09LYG944 |
| Frame | 256T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 7/13/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 3/20/2013 |
| Leads | 3#12 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP82334T-4
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 09G944Y946G1 | BALDOR/OZARK | 7/26/2006 | 60M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09G944Y946G1 | BALDOR/COLUMBUS | 7/26/2006 | 60M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09G944Z220 | BALDOR/OZARK | 7/25/2006 | 60M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09G602Y639 | BALDOR/OZARK | 2/8/2006 | 52M 4P TEFC HOR 254T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09G557Y639 | BALDOR/OZARK | 1/30/2006 | 52M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09G602Y639 | BALDOR/OZARK | 12/7/2005 | 52M 4P TEFC HOR 254T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09F259Y639 | BALDOR/OZARK | 10/23/2002 | 52M 4P TEFC HOR 256T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09F259X822G1 | BALDOR/OZARK | 8/2/2001 | 48M 4P TEFC HOR 256T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09F259X822G1 | BALDOR/COLUMBUS | 11/10/1999 | 48M 4P TEFC HOR 256T CHEM SERV SP#32-8 | |
| 09E799X822G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/10/1999 | 60M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE | |
| 09E799X822G1 | BALDOR/COLUMBUS | 6/9/1999 | 60M 4P TEFC HOR 256T IEEE-841 SP32-8 SE |
| Nameplate No. | NP2155 |
|---|---|
| STK. NO. | ECP82334T-4 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 09G944Y946G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 256T |
| S/N | |
| HP | 20 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1765 |
| T. CODE | T3 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 460 |
| KVA-CODE | G |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6309 |
| AMP | 23. 1 |
| MOTOR WEIGHT | 258 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| MAX. KVAR | 4. 2 |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93 |
| # OF ROTOR BARS | 40 |
| SER. F. | 1. 15 |
| G. MIN. EFF | 91. 7 |
| # OF STATOR SLOTS | 48 |
| PF | 86 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 59. 2 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 54 Amps |
| Break-Down Torque | 201 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 455 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 70. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 104 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 145 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 55 | 76 | 84 | 86 | 88 | 87 | 87 |
| Efficiency | 91. 1 | 93. 6 | 93. 6 | 93 | 91. 8 | 90. 4 | 92. 2 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1780 | 1770 | 1760 | 1748 | 1735 | 1753 |
| Line Amperes | 9. 28 | 13. 1 | 18 | 23. 1 | 29 | 35. 6 | 26. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA145625 | SA 09G944Y946G1 | 1 EA | |
| RA134766 | RA 09G944Y946G1 | 1 EA | |
| HW1002A63 | WASHER, 5/8 HI-COLLAR SPRLCKWASHER | 1 EA | |
| 09CB1002A12P | KOBX W/1. 25 NPT LEAD HOLE & 2. 38 MTG HOL | 1 EA | |
| 09GS1010 | GASKET, DWG, LEADWIRE SEPERATOR | 1 EA | |
| 10XN2520K12 | 1/4-20 X. 75 GRD 5 | 4 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA | |
| 10XN2520K06 | 1/4-20 X 3/8' HX HD SCREWGRADE 5, ZINC P | 1 EA | |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 1 EA | |
| HA3400A39 | STUD- 3/8-16 X 6. 19 OAL HEX WELKER | 4 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| HA4017A08 | . 125X3. 50 GREASER EXTEN. NLA | 1 EA | |
| HA4017A10 | 1/8X1. 25 GREASE EXT (F/S) | 1 EA | |
| HW4019A01 | PIPE COUPLING 1/8 NPT, STEEL, ZINC COATING | 1 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09EP1118A01P | PUEP MACH, 309 BRG. INPRO SEALS-EPOXY PRI | 1 EA | |
| HW4500A20 | 1/8NPT SL PIPE PLUG | 1 EA | |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HA4002A01 | DRAIN PLUG STAINLESS STL | 1 EA | |
| HW4601A61 | INPRO SEAL #1698-A-17120-0, VBXX 309 BRG | 1 EA | |
| 10XN2520K36 | 1/4-20 X 2. 25' HX HD SCRWGRADE 5, ZINC P | 4 EA | |
| 09FH1000P | FAN COVER, CAST W/EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| XY3816A12 | 3/8-16 FINISHED NUT | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA | |
| 12CB1503A01P | KOLD MACH, W/LIP & EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| 12GS1002 | GASKET, CONDUIT BOX LID, NEOP | 1 EA | |
| 10XN3118K16 | 5/16-18 X 1' GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 2 EA | |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 2 EA | |
| MJ5004A59 | ADHESIVE LOCTITE #401 SURFACE INSENSITIV | 0. 01 EA | |
| HW2501G25 | KEY, 3/8 SQ X 2. 875 | 1 EA | |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 031 QT | |
| MJ5001A14 | DYNAPRO SEAL, CP MOTORS VC#2508050 (603 | 0. 023 EA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA | |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA | |
| WD1000B49 | TERMINAL BURNDY YAV10-T4 | 3 EA | |
| 09EP1118A02GP6 | FREP MACH, 309 BRG. EPOXY PRIMER | 1 EA | |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 08 LB | |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA | |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA | |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA | |
| 09FN3001D01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC | 1 EA | |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA | |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA | |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 05 GA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 4 EA | |
| LB1449 | DIV-2/NEC WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP2155 | IEEE-841, NP, ECP, DIV 2 | 1 EA | |
| 40PA1005 | PACKAGING GROUP, 09 STD | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
ECP82334T-5
Brand
Baldor
Model
ECP82334T-4
Brand
WEG
Model
02018ST3QIE256T-W22
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC4N010V4 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SL11 932 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPFLZ205-14 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/