We never sell your data to third parties
Baldor CECP3665T is a 5 HP, 1750 RPM three-phase severe duty electric motor with a NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in pumps, fans, and compressors within harsh industrial environments. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with F1 (foot mounted) configuration.
MODEL CECP3665T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,810.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Iron
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
130
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
16.68 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
208-230/460
| Output | 5 HP |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 06H482X182G1 |
| Frame | 184TC |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0641M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783716 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0641M |
| Elec. Spec | 06WGX182 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 06H482 |
| Layout | 06LYH482 |
| Frame | 184TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 4/5/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CECP3665T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 06H482X182G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/9/2012 | 41M 4P TEFC HOR 184TC CHEM PROC SP#32-6 | |
| 06H482W567G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/7/2006 | 43M 4P TEFC HOR 184TC CHEM PROC SP#32-6 | |
| 06H609W567 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/3/2004 | 43M 4P TEFC HOR 184TC CHEM PROC SP#32-6 |
| Nameplate No. | NP1260E |
|---|---|
| CAT. NO. | CECP3665T |
| SPEC. | 06H482X182G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 14-13. 2/6. 6 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 14 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15. 06 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 15 Amps |
| Break-Down Torque | 48. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 4806 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 28. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 52°C |
| Locked-Rotor Torque | 33. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 65°C |
| Starting Current | 45. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 41 | 63 | 73 | 79 | 82 | 83 | 81 |
| Efficiency | 85. 5 | 89. 8 | 90. 3 | 89. 5 | 88. 1 | 86. 3 | 88. 7 |
| Speed (RPM) | 1787. 9 | 1775. 8 | 1763 | 1748. 8 | 1732. 3 | 1713. 2 | 1739 |
| Line Amperes | 3. 48 | 4. 26 | 5. 34 | 6. 63 | 8. 11 | 9. 79 | 7. 52 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA242255 | SA 06H482X182G1 | 1 EA |
| RA229166 | RA 06H482X182G1 | 1 EA |
| 36FN3000C01SP | EXFN, PLASTIC, 5. 25 OD, . 912 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 36EP1100B72G | FREP 6206, GRSR, RLF, . 25-20 FH HOLES, DRAIN | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 36EP1300A48G | SPL PU 206 BRG. 182-4TC W/GREASER & RELI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| 10XN2520A24 | 1/4-20X 1 1/2 HEX HD X | 4 EA |
| HA3101A34 | THRUBOLT- 1/4-20 X 10. 375 | 4 EA |
| 06FH1004A01G | FAN HOUSING MACH, W/GRAY EPOXY | 1 EA |
| WD4100A02 | DP-1000 HEYCO PLUG OR 62MP1000 MICRO PL | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HA1005A22 | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, GM | 1 EA |
| HW4600B36SP | V-RING SLINGER 1. 188 X 1. 690 X 0. 240 | 1 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 028 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1260E | SS CP SUPER-E UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-396060 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 182THTCD19033 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/