We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor CEM3586T-5 is a 2 HP, 3490 RPM, three-phase NEMA Premium Super-E motor with a 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors, it uses a foot-mounted (F1) configuration with the standard conduit box on the left.
MODEL CEM3586T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,277.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
60
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.04 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3490 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 05C052X118E7 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 60. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 0526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0526M |
| Elec. Spec | 05WGX118 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05C052 |
| Layout | 05LYC052 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 7/13/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3586T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05C052X118E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/20/2010 | 26M 2P TEFC HOR 145TC SUPER E | |
| 05C052W062E7 | BALDOR/WESTVILLE | 7/18/2008 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C052W062E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/19/2001 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C02W62E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C02W62E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E | |
| 05C052X118E7 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 26M 2P TEFC HOR 145TC SUPER E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3586T-5 |
| SPEC. | 05C052X118E7 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2 |
| RPM | 3490 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 88 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 98 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 745 Amps |
| Break-Down Torque | 14. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 7 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 42 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 11. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 52°C |
| Starting Current | 21 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 54 | 74 | 84 | 88 | 90 | 91 | 89 |
| Efficiency | 73. 2 | 83. 6 | 85. 5 | 86. 3 | 85. 7 | 84. 7 | 85. 9 |
| Speed (RPM) | 3572 | 3547 | 3521 | 3493 | 3463 | 3428 | 3475 |
| Line Amperes | 0. 895 | 1. 19 | 1. 55 | 1. 96 | 2. 4 | 2. 89 | 2. 22 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200143 | SA 05C052X118E7 | 1 EA |
| RA187462 | RA 05C052X118E7 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 06CB3000 | CONDUIT BOX CAST | 1 EA |
| 06GS1000 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP1100A02 | FR ENDPLATE, TEFC W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP1329A01 | PU EP ENCL 143-5TC 205 BRG W/GRSR & STD | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| HA3100A28 | THRUBOLT 10-32 X 8. 187 | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A02SP | IEC FH W/GREASER - W/AUTOPHERETIC PRIMER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 06CB3500 | CONDUIT BOX LID - ALUMINUM DIE CAST | 1 EA |
| 06GS1001 | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
CEM3586T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3586T
| Brand | Bando |
| Model | 370-KPS14M-1568 |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | HS71926E.T.P4S.UL |
| Brand | Cooper Wiring |
| Model | 93896-BOX |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/