We never sell your data to third parties
Leeson 101981.00 1/4 HP, 1800 RPM, three-phase TEFC general purpose motor with NEMA 48 frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230V at 60 Hz. Suitable for continuous duty in industrial applications.
MODEL 101981.00
This product has a minimum order quantity of (75 minimum) This is the minimum order quantity available when purchasing this product.
$334.71 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity(75 minimum)
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
1.4/0.70
DE Bearing Size
6203
DE Bearing Type
Ball
Design code
B
Duty
Continuous
Efficiency
58
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Length
4.5
Frame Material
Rolled Steel
Height
8.75
HP
1/4
Hz
60
Insulation class
B
IP code
43
KVA code
M
KW
0.19
Length
13.75
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
59
Resistance main
20.31
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Extension
1.5
Shaft type
NEMA 48
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230
Width
7.88
Regal Beloit Leeson&Reg; 101981.00
UPC: 691720006092 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON® Ultimate e® AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 0.25 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.2 to 1.4/0.7 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 48C Frame, 1/2 in Dia x 1-1/2 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 12 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 8.94 in L
Features:
- Standard efficient ratings
- Inverter rated
- Class B insulation systems 42, 48 and 56 frames
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 8.94 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.2 to 1.4/0.7 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 48C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.25 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 12 ft-lb |
| Shaft Size | 1/2 in Dia x 1-1/2 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA0453AE231GAA009 |
| Brand | MCR Safety |
| Model | 92733PUS |
| Brand | Harwal |
| Model | 80 x 100 x 5.5RB |
SKU: 226547
Lm24802 5 hp electric motor
Excellent Motor , Heavy duty , Reasonably Priced. Fast Delivery . Highly Recommended .
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/