We never sell your data to third parties
Baldor L1320T is a 2 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and Open Drip Proof (ODP) enclosure. It features a 115/230V dual-voltage configuration for 60 Hz operation, a 1.15 service factor, and F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. This motor is designed for applications like fans, blowers, and light industrial machinery.
MODEL L1320T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$980.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
46
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.13 in
Phase
1
Power Factor
75
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35Y525-1639G1 |
| Frame | 145T |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 750572 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528LC |
| Elec. Spec | 35WG1639 |
| CD Diagram | CD0016A01 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35Y525 |
| Layout | 35LYY525 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 12/7/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 7/18/2012 |
| Leads | 4#14 A PH, 3#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L1320T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35Y525-1639G1 | BALDOR/WESTVILLE | 12/7/2009 | 28LC 2P OPEN HOR 145T | |
| 35Y525-1639G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/7/2009 | 28LC 2P OPEN HOR 145T | |
| 35T887-1639 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 28LC 2P OPEN HOR 145T | |
| 35T887-1639 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/11/2003 | 28LC 2P OPEN HOR 145T | |
| 35E02-1639 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28LC 2P OPEN HOR 145T | |
| 35E02-1639 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28LC 2P OPEN HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L1320T |
| SPEC. | 35Y525-1639G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 23/11. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | H |
| DES | L |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 71 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 12 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 8. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 10. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 844 Ohms A Ph / 0. 918 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 8. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 49°C |
| Starting Current | 83 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 40 | 56 | 65 | 75 | 80 | 84 | 78 |
| Efficiency | 50 | 65 | 73 | 74 | 75 | 74 | 74. 6 |
| Speed (RPM) | 3574 | 3552 | 3533 | 3506 | 3482 | 3451 | 3492 |
| Line Amperes | 8. 6 | 9. 6 | 10. 5 | 12 | 13. 6 | 15. 7 | 12. 96 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA189066 | SA 35DD001W335 | 1 EA |
| RA176785 | RA 35DD001W335 | 1 EA |
| EC1850A06SP | ELEC CAP 115V 2. 0 X 4. 3 X | 1 EA |
| TP5059 | GENERIC THERMAL KIT | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| SP1006A01 | TERM. BOARD, MODE 35 SW X H-23655 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| LB1087 | LABEL, MANUAL RESET (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0269 | 1PH, DV, REV, THERMAL, 7 LD, L. AMP THRU HTR H | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
L1321TM
Brand
Baldor
Model
L1318-50
Brand
Baldor
Model
L1320T
Brand
Baldor
Model
L1307-50
Brand
Baldor
Model
L1321T
Brand
Leeson
Model
I221
| Brand | Harwal |
| Model | .625 x 1.125 x .250A |
| Brand | Harwal |
| Model | 2.438 x 3.125 x .375AV |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/