We never sell your data to third parties
Baldor L3507A is a 0.75 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features F1 foot mounting with the standard conduit box on the left. This motor is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery.
MODEL L3507A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$773.78 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
35
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.47 in
Phase
1
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34G426W998 |
| Frame | 56 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428LC |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | R |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 768178 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428LC |
| Elec. Spec | 34WGW998 |
| CD Diagram | CD0320 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34G426 |
| Layout | 34LYG426 |
| Frame | 56 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/8/2012 |
| Leads | 6#18, 1#16 #4TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3507A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34G426W998 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 28LC 4P TEFC HOR 56 ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3507A |
| SPEC. | 34G426W998 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 8. 2/4. 1 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56 |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | L |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 80 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 5. 4 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 9. 8/4. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 25 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 3. 11 Ohms A Ph / 1. 73 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 81°C |
| Starting Current | 31 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 43 | 61 | 72 | 80 | 85 | 87 | 0 |
| Efficiency | 53. 6 | 67. 7 | 73 | 73. 9 | 93. 2 | 71. 4 | 0 |
| Speed (RPM) | 1784 | 1770 | 1755 | 1739 | 1717 | 1694 | 0 |
| Line Amperes | 2. 7 | 3 | 3. 5 | 4. 1 | 4. 9 | 5. 8 | 4. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA005891 | SA 34G426W982 | 1 EA |
| RA002637 | RA 34G426W982 | 1 EA |
| OC3020F12SP | CYL OIL CAP 20MFD/370V | 1 EA |
| EC1460A05SP | ELEC CAP, 460-552 MFD, 125V, 2. 06D X 3. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34CB3801 | CAPACITOR BOX, DIE CAST | 1 EA |
| 34GS3002 | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 34GS5003A01 | FOAM SLEEVE, ID = 2 1/16' X 4 3/8' | 1 EA |
| 51XB1214A08 | 12-14 X 1/2HX WS SL SR TYBX | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5056A18 | MODEL 34 TYPE LC STATIONARY SWITCH WITH | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1087 | LABEL, MANUAL RESET (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0269 | 1PH, DV, REV, THERMAL, 7 LD, L. AMP THRU HTR H | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3507
Brand
Baldor
Model
L3508
Brand
Baldor
Model
L3507M
Brand
Baldor
Model
L3508T
Brand
Baldor
Model
L3510
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/