We never sell your data to third parties
Baldor EM4314T-58 is a 60 HP, 1480 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 364T frame (9-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz service on 380-415V Y-start/delta-run windings, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for demanding industrial applications like pumps, fans, and compressors.
MODEL EM4314T-58
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$11,505.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
364T
Frame Material
Iron
HP
60
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
926
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
33.48 in
Phase
3
Power Factor
86
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1485
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
400
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 364T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 60.000 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CE CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 80.500 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 94.3 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 80.5 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | B |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 6 AWG |
| Motor Type | A36062M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 33.44 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.374 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1480 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4314T-58
Brand
Baldor
Model
EM4314T-5
Brand
Baldor
Model
EM4314T
Brand
Baldor
Model
EM4314T-12
| Brand | Marathon Electric |
| Model | GT0418A |
| Brand | MRO Supply |
| Model | 1935-62-24-24 |
| Brand | Toshiba |
| Model | B0508FLF3OMHJ |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/