We never sell your data to third parties
Baldor VEUHM3546T is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase electric motor with a NEMA 143TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This unit handling motor features a C-face mounting flange (F3) and operates on 60 Hz power. Designed for material handling applications like conveyors, it provides reliable performance in industrial environments.
MODEL VEUHM3546T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$799.88 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F3
Number of Poles
4
Overall Length
13.29 in
Phase
3
Power Factor
69
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35W819M492G1 |
| Frame | 143TC |
| Weight | 38. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | G |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM492 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35W819 |
| Layout | 35LYW819 |
| Frame | 143TC |
| Mounting | F3 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/4/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEUHM3546T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35W819M492G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/5/2010 | 19M 4P TEFC VER 143TC SUPER E F3 | |
| 35W819P529G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/6/2007 | 24M 4P TEFC VER 143TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP2105L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEUHM3546T |
| SPEC. | 35W819M492G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 1-3/1. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 3. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| IP44 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 05 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 36°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 43°C |
| Starting Current | 12. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72. 2 | 82. 1 | 84. 8 | 85. 6 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 4 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1781. 2 | 1771. 5 | 1760. 7 | 1749. 1 | 1736. 6 | 1754 |
| Line Amperes | 1. 05 | 1. 15 | 1. 33 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 07 | 1. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200996 | SA 35X042M492G1 | 1 EA |
| RA188301 | RA 35X042M492G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB4007 | KOBX, AUTOPHORETIC (REL# 79097-49-C) | 1 EA |
| 35GS3009 | GASKET, KOBX 35CB4006 (411881-15A) | 1 EA |
| WD4101A13 | STEEL CAPLUG, BP-1 1/8, PLUG D3561S | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A33 | SPL FACE MTD EP -ENCL-205 BRG | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4519 | CB LID RAW & UNPRIMED, REL# 79097-50-B | 1 EA |
| 35GS3019 | GASKET, FOR KOBX LID 35CB4519 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000N49 | PAINT, 678. 50 WILKO, REL GRN (55 GA) | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005 | CONN. DIA., TY M, 9-LD, DUAL VOLT, REVERSING | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP2105L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CE CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEUHM3546-5
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546T-5
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546T
Brand
Baldor
Model
VEUHM3546
| Brand | Marathon Electric |
| Model | R352B |
SKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/