We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL3200CS2WR PS INS CONN 2P3W 200A 600V S1 REV
MODEL HBL3200CS2WR
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$1,886.25 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
200 A
Application
Metallic with Nylon Shroud
Conductor range
#1 AWG to #250 MCM
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Current / amperage rating
200 A
Current rating
200 A
Display size
Standard
Environmental conditions
Watertight
Insulation
Insulated Body
Item type
Standard
Material
Composite
Material - mounting hardware
Cord Mounted
Nema Rating
Non-NEMA
Number of conductors
3-Wire Grounding Style 2
Number of poles
2-Pole
Number of wires
3-Wire
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip
Style
Reversed Service,Style 2 Grounding
Temperature rating
-40 C w/o impact, -25 with impact.
Voltage
600 VAC/250 VDC
Voltage rating description
600V AC/250V DC
Heavy Duty Products, Insulgrip Pin and Sleeve Devices, Industrial Grade, Female, Connector Body, 200A 600V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding Style 1, Terminal Screws Gray and Black
- Watertight neoprene sealing glands for reliable seal
- Spring-Loaded, gasketed cover for dust-tight seal
- Pin chamber confines arcing within the interior chamber
Watertight
Product Details
General
| Application | Metallic with Nylon Shroud |
| Environmental Conditions | Watertight |
| Insulation | Insulated Body |
| Item Type | Standard |
| Material | Composite |
| Material - Mounting Hardware | Cord Mounted |
| Number Of Poles | 2-Pole |
| OEM Brand Name | Hubbell Wiring Device-Kellems |
| Performance |
|
| Series | UL 1686 Class 1 Insulgrip |
| Style | Reversed Service, Style 2 Grounding |
| Temperature Rating | Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact, -25° with impact. |
| Type | Watertight Connector |
| UPC | 783585012063 |
Dimensions
| Display Size | Standard |
Electrical Ratings
| Amperage Rating | 200 A |
| Connectivity | Pressure Terminal Screws |
| Current / Amperage Rating | 200 A |
| Current Rating | 200 A |
| Voltage Rating | 600 VAC/250 VDC |
| Voltage Rating Description | 600V AC/250V DC |
Conductor Related
| Conductor Range | #1 AWG to #250 MCM |
| Number Of Conductors | 3-Wire Grounding Style 2 |
| Number Of Wires | 3-Wire |
Certifications and Compliance
| Industry Standard(s) |
|
| Nema Rating | Non-NEMA |
Logistics
| Carton Quantity | 6 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL3200RS2WR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3200PS2WR
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL3200CS2WR
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | NPJJ2LA |
| Brand | NSK Bearings |
| Model | 6012C3 |
| Brand | Gates Rubber |
| Model | QD2A6.4/B6.8 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 5020985
Hubble floor socket
Nice low profile. Access door is tight...needs a small tool to open. Installation was easy
Read moreSKU: 5018609
Thank you for carrying hubble and wiremold
With Hubble I am able to meet UL a smaller conduit for four #6 THHN wires than if I used Wiremold. The Hubble version is hard to obtain because Wiremold dominates this sector.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/