We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring HBL5379C FLG-RCPT 20A 125V 5-20P SS
MODEL HBL5379C
This vendor has a minimum order quantity of 11. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$39.50 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 11
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
20A
HP
1
Voltage
125V
2-Pole 3-Wire Grounding, 20A 125V, 5-20R, Nylon Casing, Back Wire Groundingd, White
Specifications
| Product Type | |
|---|---|
| Standard | NEMA |
| Amperage | 20A |
| Voltage | 125V |
| Poles and Wires | 2 Pole, 3-Wire Grounding |
| Wiring Method | Back Wired |
| Hospital Grade ? | No |
| Receptacle Grade | Heavy Duty Spec Grade |
| Face Style | Finder Groove |
| Flange Style | Standard Non-Metallic |
| Color | |
| NEMA No. | 5-20R |
| Horsepower | 1 |
| Type | 2 Pole, 3 Wire, Grounding |
| Rating | 15A, 125V |
| Certification | UL Listed, File E2186, Meets NEMA WD-6 requirements Listed to UL Standard 498, Certified to CSA, C22.2, No.42 |
| Terminal Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive |
| Ground Screw Material | #8-32 Brass, Multiple Drive (Green) |
| Top Material | Nylon |
| Base Material | Polycarbonate |
| Power Contacts Material | .040" (1.0) Brass |
| Mounting Screw Material | Brass-Nickel Plated |
| Dielectric Voltage | Withstands 2, 000V minimum. |
| Current Interrupting | Certified for current interrupting at full rated current. |
| Temperature Rise | Max 30°C temperature rise at full rated current after 50 cycles of overload at 150% of rated current at a power factor of 75%. . |
| Terminal Identification | Terminals identified in accordance with UL498 (Brass, White, Green). |
| Terminal Accommodation | #14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only. |
| Product Identification | Ratings are a permanent part of the device. |
| Flammability | UL 94 V2. |
| Operating Temperatures | Maximum continuous 75°C, minimum -40°C (w/o impact). |
| UPC Number | 783585174457 |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
HBL5378C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5366CA
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5379C
Brand
Hubbell Wiring
Model
HBL5369EBK
| Brand | AttaBox |
| Model | AH181610C |
| Brand | LS Electric |
| Model | 02156021UL |
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | PH6597TV |
| Brand | Carter |
| Model | CYDR-200-S |
| Brand | AMI Bearings |
| Model | UCPX14-43 |
| Brand | Grundfos |
| Model | 96082134 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | 75101335 |
| Brand | TB Woods |
| Model | SDM15MM |
SKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/