01526EP3QCT286V-W22
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 01526EP3QCT286V-W22 is a 15 HP, 1200/600 RPM, two-speed, three-phase motor designed for cooling tower applications. This High Efficiency EPAct (P) motor features a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure, cast iron W22 construction, and a 286V frame. It operates on 460V, 60Hz power and is built for severe duty with a 1.15 service factor, Class F insulation, and IP55 protection.
MODEL 01526EP3QCT286V-W22
BRAND
WEG
each
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
286T
HP
15/3.75
Hz
60
Phase
3
RPM
600/1200
Voltage
460
Specifications
HP15/3.75 HP
kW11/2.8 kW
RPM1200/600 RPM
NEMA Frame286 T
Mult. SymbolH1
Service Factor1.15
Fl Amps18
Fl Efficiency90.2%
'C Dimension27.929 in
Voltage460V