We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 121673.00 2 HP, 3490 RPM three-phase general purpose motor with a 145TC NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Rolled steel frame, Class F insulation, and ball bearings. Suitable for a wide range of industrial applications.
MODEL 121673.00
$714.56 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
4.8/2.4
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
145TC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
43
KVA code
L
KW
1.5
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
2
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
88
Resistance main
6.4
RPM
3400 - 3600
Service factor
1.25
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
2.25
Shaft type
T
Speed [Max]
3490
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 121673.00
UPC: 691720348154 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Ultimate e AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 2 hp, 230/460 VAC, 4.8/2.4 A, 60 Hz, 3 ph, 3490 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 145TC Frame, 0.88 in Dia x 2.25 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 3 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.42 in L x 7.32 in H
Features:
- Premium efficient ratings and inverter rated
- Class F insulation system 140 frame and higher
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- Dynamically balanced rotors
- Torques exceed NEMA performance standards
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.42 in L x 7.32 in H |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 4.8/2.4 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3490 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 145TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 2 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.25 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.25 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3555T
Brand
WEG
Model
00236ET3E145TC-W22
Brand
Baldor
Model
CEM3586T
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | L14AM7-R250 |
SKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/