2000-8M-52
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Jason Industrial 2000-8M-52 HTB Tiger Timing Belt with 8mm pitch, 2000mm pitch length, and 52mm width. Constructed with neoprene rubber and aramid tension cords for high load capacity. Engineered for positive-engagement industrial drives requiring precise synchronization.
MODEL 2000-8M-52
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 973 227 4904
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Among the advantages are:• Higher torque transmission at low speeds• High power transmission over a wide speed range• Improved meshing to reduce tooth jump• Higher resistance to tooth shear• Less tooth wear due to friction Non-standard lengths in 5mm, 8mm and 14mm pitch are also available, as are belts with 3mm pitch. 3M – 3mm HTB Synchronous BeltsMany lengths are in stock and can be cut to the desired width. Features & Benefits• Fiberglass Tensile Cord• Chloroprene Belt Body• Nylon Tooth Cover ConstructionCompound – ChloropreneCord – FiberglassTooth Cover – Nylon Applications – Drives requiring premium efficiency or synchronous operation and higher power capacity than trapezoidal timing belts. Engineering Standards – Conforms to ARPM standard IP-27Recommended Pulleys – Use pulleys made to ARPM standardsNon-Standard Lengths – Contact Jason/Megadyne