14MXT-2590-125
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Timken Belts (Carlisle) 14MXT-2590-125 Panther XT Belt. 14mm pitch synchronous belt. Pitch length: 2590mm. Width: 125mm. Number of teeth: 185. Formerly sold as Carlisle. Manufactured to ISO 9001:2015 standards.
MODEL 14MXT-2590-125
Number of Teeth
185
Pitch
14mm
Pitch Length
2590mm
Width
125mm