R8VK2800-2
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
MODEL R8VK2800-2
BRAND
SKU
UOM
each
Contact supplier for technical support on: 866 773 2926
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
cogged
No
depth
7/8"
depth (per rib)
7/8"
number ribs
2
outside length
280"
section
8V
top width
1"
top width (per rib)
1"
Features/Advantages
  • Prevents belt whip and rollover
  • Aramid cord provides high horsepower capability
  • Vibration is dampened
  • Heavy shock loads are absorbed
Applications
NOTE: Because of the high horsepower loads involved, standard 8V cast iron pulleys typically DO NOT have sufficient horsepower capacity to operate with the belt’s rated horsepower. As a result, special pulleys may be required.
Sizes
  • R8VK cross-section from 202" to 562"