We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor ECP3587T-5 is a 2 HP, 1755 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor operates on 575V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and Class F insulation. Designed for demanding applications in oil & gas, chemical, and wastewater industries, it includes cast iron construction and a 5-year warranty.
MODEL ECP3587T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,314.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Iron
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Max Speed
2700 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
75
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.88 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 05F008X086G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 75. 000 LB |
| Multiplier | SD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 0535M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783715 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 0535M |
| Elec. Spec | 05WGX086 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 05F008 |
| Layout | 05LYF008 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/23/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for ECP3587T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 05F008X086G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/27/2011 | 35M 4P TEFC HOR 145T C. P. S/P#32-6 SE |
| Nameplate No. | NP2069E |
|---|---|
| CAT. NO. | ECP3587T-5 |
| SPEC. | 05F008X086G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 3 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 88. 5 |
| PF | 75 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 02 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 28 Amps |
| Break-Down Torque | 26. 1 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 5 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 38°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 45°C |
| Starting Current | 19. 6 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 55 | 67 | 76 | 81 | 83 | 79 |
| Efficiency | 79. 7 | 86. 8 | 88. 1 | 88. 5 | 87. 8 | 86. 7 | 88. 1 |
| Speed (RPM) | 1790 | 1779 | 1768 | 1755 | 1742 | 1728 | 1747 |
| Line Amperes | 1. 36 | 1. 58 | 1. 89 | 2. 25 | 2. 66 | 3. 1 | 2. 5 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA216901 | SA 05F008X086G1 | 1 EA |
| RA204081 | RA 05F008X086G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3201A05 | 3/8-16 EYEBOLT | 1 EA |
| 06CB1000A02G | CONDUIT BOX, MACH GRAY | 1 EA |
| RM1016 | LEAD SEPARATOR GASKET - 305/306 C. P. MOTO | 1 EA |
| 51XW2520A12 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN, 1/4-20 X. 75 | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 10XN2520S06 | 1/4 20X3/8 HX HD CAP S. S. | 2 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 2 EA |
| 35EP1102B03G | FREP TEFC 205 BRG, GRSR, RLF, . 125 NPT DRAI | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 35EP1102A67G | PUEP ENCL 205 BRG W/GRSR, RELF&. 125 NPT D | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4054 | SHORT T-DRAIN FITTING, . 125' N. P. T. | 1 EA |
| HA3100A37 | THRUBOLT 10-32 X 8. 500 | 4 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH1000A01G | 35FH1000A01 W/GRAY FLUIDIZ | 1 EA |
| WD4100A03 | DE-750 HEYCO PLUG 62MP0750 MICRO PLASTIC | 1 EA |
| 10XN2520A16 | 1/4-20 X 1 HEX HEAD CAP SCR, ZINC PLATED | 3 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 3 EA |
| 06CB1502A01G | LIPPED CONDUIT BOX LID, MACH GRAY EPOXY | 1 EA |
| 06GS1003 | GASKET, KOBX LID, 1/8' THICK BLACK NEOPR | 1 EA |
| 10XN2520A12 | O1/4-20X 3/4 HEX HEAD CAP | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| HW4600B32SP | V-RING SLINGER 1. 000 X 1. 540 X 0. 240 | 1 EA |
| HA1005A03SP | SLINGER, OD 1. 750, ID. 938, 205 BRG | 1 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1002 | LABEL, MARINE DUTY (ON ROLLS) | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1025N19 | PAINT, 778. 50 WILKO, RELIANCE ELEC GREEN | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP2069E | SS CP SUPER-E UL CSA-EEV CC REV MTG | 1 EA |
| 36PA1001 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 35-1300 | C FACE KIT | A8 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP3587T
Brand
Baldor
Model
ECP3587T-4
Brand
Baldor
Model
ECP3587T-5
| Brand | Reelcraft |
| Model | CA38112 M |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/