We never sell your data to third parties
Baldor M1720T is a two-speed, three-phase general purpose motor rated for 1 HP at 1745 RPM and 0.44 HP at 1165 RPM. It features a NEMA 145T frame with a 3.5-inch shaft height and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications requiring dual-speed operation like fans, blowers, and conveyors, this motor operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation.
MODEL M1720T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,260.54 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
0.44
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
35
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4;6
Overall Length
13.31 in
Phase
3
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1165/1745
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
2S-2W-VT
Synchronous RPM
1800/1200
Voltage
460
| Output | 1/. 44 |
|---|---|
| RPM | 1745/1165 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35AA001P585 |
| Frame | 145T |
| Weight | 35. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 460 |
| Poles | 04/06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3521M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 703594 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3521M |
| Elec. Spec | 35WGP585 |
| CD Diagram | CD0013 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35AA001 |
| Layout | 35LYAA001 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04/06 |
| Created Date | 12/21/2009 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 7/16/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M1720T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35AA001P585 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/22/2009 | 21M 4/6P TEFC HOR 145T | |
| 35A001P585 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 3/6/2009 | 23M 4/6P TEFC HOR 145T | |
| 35A01W198 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4/6P TEFC HOR 145T | |
| 35A01W198 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4/6P TEFC HOR 145T |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M1720T |
| SPEC. | 35AA001P585 |
| HP | 1/. 44 |
| VOLTS | 460 |
| AMP | 1. 63/. 93 |
| RPM | 1745/1165 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | - |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | |
| PF | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 01 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 12 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 23. 4 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5. 62 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 24 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 54°C |
| Starting Current | 11. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 34 | 51 | 65 | 75 | 81 | 87 | 79 |
| Efficiency | 60. 1 | 72. 6 | 76. 9 | 78. 2 | 77. 9 | 76. 4 | 78 |
| Speed (RPM) | 1786 | 1773 | 1759 | 1744 | 1728 | 1703 | 1734 |
| Line Amperes | 1. 16 | 1. 27 | 1. 42 | 1. 63 | 1. 87 | 2. 21 | 1. 77 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 98 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 76 Amps |
| Break-Down Torque | 7. 31 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 63. 4 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 29 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 32°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 81 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 37°C |
| Starting Current | 5. 15 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 43 | 54 | 64 | 71 | 78 | 68 |
| Efficiency | 47. 6 | 61. 6 | 67. 9 | 70. 4 | 71 | 70 | 70. 8 |
| Speed (RPM) | 1192 | 1184 | 1175 | 1166 | 1155 | 1139 | 1159 |
| Line Amperes | 0. 77 | 0. 81 | 0. 86 | 0. 93 | 1. 03 | 1. 17 | 0. 99 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA156939 | SA 35L100P586 | 1 EA |
| RA145641 | RA 35L100P586 | 1 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3113A01 | PU ENDPLATE, MACH W/206 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A20 | THRUBOLT 10-32 X 9. 812 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0013 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3301 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1304A62SP | FLANGE MTD ENDPLATE 182-4TD -ENCL (LESS | A8 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | 449THFCD9036 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/