We never sell your data to third parties
Baldor EMVM3554D is a 1.1 kW (1.5 HP equivalent), 1760 RPM, three-phase IEC metric motor with a 90SD frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 208-230/460V at 60 Hz, featuring a B5 flange mount (D suffix) for direct coupling. This motor is part of Baldor's M3 series, designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and conveyors, offering robust construction and reliable performance in standard environments.
MODEL EMVM3554D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,021.23 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
D90SD
HP
1.1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | D90SD |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 1.100 KW @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 60 HZ 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CE CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 4.500 A @ 208.0 V 4.400 A @ 230.0 V 2.200 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 2.2 a |
| Frame Prefix | D |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3526M |
| Mounting Arrangement | B5 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 12.99 IN |
| Power Factor | 73 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | D-Flange |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.945 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1760 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/