5IK40RGN-ET/5GN200K
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
SIGMA 5IK40RGN-ET/5GN200K
1-Phase AC gearmotor with 40W output power and a 200 to 1 gear ratio. Designed in a Parallel Shaft Gearhead configuration, it operates at 110-120VAC and 60 Hz. The enclosure is TENV with an IP rating of IP20 and a 90mm frame size. The shaft measures 15mm. This Induction motor supports CW & CCW rotation.
MODEL 5IK40RGN-ET/5GN200K
Frame Size
90mm
Ratio
200 to 1
Shaft/Hollow Bore Dimensions
15mm