We never sell your data to third parties
Baldor CEM3559T-5 is a 3 HP, 3450 RPM, three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 145TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This C-face motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for demanding applications like pumps, fans, and compressors. It meets NEMA Premium efficiency standards for reduced energy consumption.
MODEL CEM3559T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,075.84 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143TC
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
52
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
14.17 in
Phase
3
Power Factor
92
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35TT856M839G1 |
| Frame | 145TC |
| Weight | 52. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 575 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3532M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783707 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3532M |
| Elec. Spec | 35WGM839 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35TT856 |
| Layout | 35LYTT856 |
| Frame | 145TC |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 1/30/2013 |
| Leads | 3#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CEM3559T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35TT856M839G1 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/2010 | 32M 2P TEFC HOR 145TC SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | CEM3559T-5 |
| SPEC. | 35TT856M839G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 2. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 145TC |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 92 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 948 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 7. 47 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 9 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 61°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 26. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 58 | 77 | 86 | 88 | 89 | 90 | 89 |
| Efficiency | 83. 8 | 87. 9 | 88. 1 | 87. 2 | 85. 5 | 83. 4 | 86. 2 |
| Speed (RPM) | 3562 | 3531 | 3497 | 3461 | 3419 | 3373 | 3436 |
| Line Amperes | 1. 19 | 1. 67 | 2. 23 | 2. 88 | 3. 6 | 4. 32 | 3. 31 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA201302 | SA 35TT856M839G1 | 1 EA |
| RA188603 | RA 35TT856M839G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| S/P095-000-002 | 1ST TURN INSULATING OF 05 AND 35 FRAME M | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M01 | FREP TEFC 203 BRG W/GRSR (RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A46 | SPL FACE MTD EP-ENCL-145TC-205 BRG | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A84SP | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3559T
Brand
Baldor
Model
CEM3559T-5
Brand
Baldor
Model
CEM3559
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 215TTFCD6089 |
| Brand | Boston Gear |
| Model | VT115-025-S-RM100-40 (SP GR - MOBIL 28) |
| Brand | Koyo Bearing |
| Model | 7205C-5GLX2FGP4 |
| Brand | Century |
| Model | H854L |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 447TSTDCD6040 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | S31-340X364X8.1 |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/