We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Hubbell Wiring RA756 TOGGLE ADAPTER BLANK BROWN
MODEL RA756
This vendor has a minimum order quantity of 69. Order minimum ($) may be applied. Add desired QTY to cart and proceed to checkout to view minimum
Contact supplier for technical support on: jruvalcaba@hubbell.c
$6.21 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Brand Minimum Order Quantity: 69
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Application
Secures Wallplate to Box
Construction
Fabricated
Display size
Fits Toggle Opening
EU RoHS indicator
No
Industry Standard(s)
UL Listed
Item type
Toggle Opening Blanker
Material - mounting hardware
Screw Mounting
OEM brand name
Hubbell wiring device-kellems
Orientation
Vertical Mount
Style
Blank Adapters
Type
Accessories
Hubbell Wiring Device-Kellems RA756
UPC: 883778118944 | UNSPSC: 39121704 | GTIN: 00883778118944
Wiring Devices > Wallplates & Accessories > Wallplate Adapters
Wiring Device-Kellems Blank Adapter, Standard Vertical, For Use With: Wallplate, Toggle Plate, Threaded Mounting, Steel, Brown
Specs:
| Type | Standard Vertical |
|---|---|
| Color | Brown |
| Suitable For Use With | Wallplate |
| Material | Steel |
| Mounting | Threaded |
| Plate Type | Toggle |
Packaging:
| Length | 3.0 in |
|---|---|
| Width | 0.5 in |
| Height | 0.5 in |
Certifications/Standards:
UL Listed
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreBrand
Hubbell Wiring
Model
RA12WPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA756
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA12GYPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA12LAPK100
Brand
Hubbell Wiring
Model
RA756W
| Brand | Ringfeder |
| Model | 7003-3.9375 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | NA49062RS |
| Brand | Pfannenberg |
| Model | 23351103055 |
SKU: 5017805
Helpful and good service
Even when I mistakenly ordered the incorrect product, they quickly organised the RMA and paperwork so I could ship right back. Found them very helpful
Read moreSKU: 1019832
The right stuff
Worry free order. Came fast and exactly as described. Will use MRO again.
Read moreSKU: 1100550
Not bad
Unfortunately the mounting holes for this receptacle did not match the Arlington DBVS2C-1 Low Profile IN BOX Electrical Box. Otherwise it is a nice product.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/