We never sell your data to third parties
Lovejoy 69790491446 158-6 Disc Pack Kit is a replacement flexible stainless steel disc pack assembly for SX-6 or SX-8 series double-flex disc couplings. This kit includes the necessary hardware for installation and is designed to accommodate angular, parallel, and axial misalignment without lubrication. It provides zero-backlash power transmission for high-speed applications such as pumps, compressors, and turbines, offering corrosion resistance and long service life.
MODEL 69790491446
$312.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Coupling Size
158-6
Height
9 in
Material
Steel/AISI 301 Stainless Steel
Torque Rating
17700 in-lb
Type
Circular Standard Unitized
Width
12.000 in
Using advanced design techniques, implementation of Finite Element Analysis, and extensive testing of materials, Lovejoy has developed an innovative disc pack profile design revolutionary to traditional disc pack designs found in the market. This disc pack can accommodate 1/2° to 1-1/2° of angular misalignment, and is used in all Lovejoy disc coupling products. Lovejoy disc packs are manufactured using high grade stainless steel (AISI-301), ensuring high strength, high endurance to fatigue, and resistance to most environmental conditions. Lovejoy disc couplings utilize unitized disc packs with 4, 6 or 8 bolt designs. While the 8 bolt design can transmit greater torque than the 6 or 4 bolt design, it is not able to accommodate as much angular misalignment.
Specifications
| Description | 158-6 DISC PACK KIT |
|---|---|
| Coupling Size | 158-6 |
| Hub Style | Standard |
| Type | Disc Pack Kits |
| Material | Steel/Stainless Steel |
| Application | Replacement Disc Pack |
| Number of Pieces | 13 |
| Coupling Type | Disc |
Dimensional Data
| Width | 12.000 in |
|---|---|
| Height | 9.000 in |
| Depth | 1.00 in |
| Cubic inches | 108.00000 in³ |
Performance Data of Related Coupling
| Nominal Torque | 17700 in·lb2000 N·m |
|---|---|
| Max. Torque | 35400 in·lb4000 N·m |
| Axial Misalignment (+-D Ka) for couplings with TWO disc packs | 0.122 in3.1 mm |
| Max. Angular Misalignment (per single disc pack) | 1.50 º |
| Torsional Stiffness x 10^6 (of one disc pack) | 5.8 in·lb/rad0.70 Nm/rad |
| Rated Power at 100 rpm | 28.2 hp21 kW |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8240184.00 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may applied to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/